- сваляне качване
- демонтаж монтаж
- баланс
- хотел
- лепене
Чести въпроси при смяната на гуми
1. Подгответе колата за смяна на гумите
Натиснете ръчната спирачка и се уверете че няма никой в колата. Извадете гумата за смяна
2. Поставете клиновете на колелата
Те предотвратяват движението на колата, докато е повдигнат на крик. Поставете клин на противоположното колело на това на което ще сменяте гумата. Например, ако ще сменяте гумата на предно ляво колело, поставете клин зад дясното задно колело. Използвайте клинове и за двете предни / задни колела (според случая), ако ги имате. Тухли или големи камъни могат да свършат същата работа, ако нямате специален клин.
3. Разхлабете гайките на колелата
По-лесно – и по-безопасно – да направите това, докато колата е на земята. Може да се наложи първо да свалите таса на колелото, ако има такъв. Завъртете гаечния ключ на колелото обратно на часовниковата стрелка и разхлабете гайките до точката, в която те могат да се завъртят ръчно (внимавайте – може да е трудно да се разхлабят). Все още обаче не ги премахвайте напълно.
4. Вдигнете колата с помощта на крика.
Всички автомобили имат специални точки за повдигане – вижте ръководството си, за да видите къде се намират. Стремете се да поставите крика отстрани на колата, близо до колелото на което, ще сменяте гумата. Поставянето на малка дъска от дърво под крика ще помогне да е по стабилен. Повдигайте бавно автомобила, докато гумата не е на 10-15 см от земята.
5. Свалете гумата за смяна
Разхлабете напълно и свалете гайките на колелата, след което внимателно издърпайте гумата към себе си, докато се освободи. Поставете я на земята.
6. Монтирайте новата гума.
Вкарайте колело върху изпъкналите болтове на главината или на една линия със слотовете на гайките на колелото. Сменете гайките на колелата и ги затегнете с ръка.
7. Спуснете автомобила и затегнете болтовете
Използвайте крика, за да спуснете леко автомобила надолу, така че сменената гума да е в контакт със земята. Сега използвайте гаечния ключ, за да затегнете напълно гайките на колелата.
8. Напълно спуснете колата
Свалете колата напълно на земята и извадете крика. Проверете дали гайките на колелата са стегнати.
9. Проверете налягането на сменената гума
Ако имате такъв, използвайте манометър за налягане в гумите, за да проверите дали сменената гума е напомпана до определените барове. Помпайте гумата до препоръчителното налягане – както е подробно описано в ръководството – ако е необходимо.
Закупуването на нови автомобилни гуми може да бъде сложно. Тъй като обаче единствената точка за контакт между автомобила и пътя са именно гумите, те несъмнено са най-важният компонент на автомобила.
Ето най-важната информация която трябва да знаете за сменянето на гуми, когато купувате гуми за вашата кола.
Преди да можете да изберете новата автомобилна гума за смяна, ще ви трябват точните измервания за гумите на вашата кола. Тази информация е отпечатана на страничната стена на гумата.
Цялата информация за размера на автомобилните гуми е стандартизирана, така че е еднаква за всички гуми.
Пример е автомобилна гума, носеща надпис с размер: 205/55 R16 91W.
- 205:е ширината на гумата, в мм
- 55: е страничният профил на гумата, като процент от ширината (по-малък номер тук показва гума с „нисък профил“)
- R16: е диаметърът на джантата, в което ще се побере гумата, в инчове
- 91: индексът на натоварване на гумата – товароносимостта на гумата (91 = 615kg)
W: рейтинг на скоростта на гумата – така че можете да съобразите способността на гумата с максималната скорост на автомобила (W = 168 mph)
След закупуване на вашите нови гуми за смяна
След като сте инвестирали в правилните гуми, е също толкова важно да се уверите, че те са добре поддържани и складирани в правилното състояние.
Редовната проверка на състоянието на вашите гуми е не само решаваща за вашата безопасност, но също така е от съществено значение, за да сте сигурни, че вашите гуми са в правилното законово изисквано състояние.
Вашите гуми са от съществено значение за безопасното шофиране; те са единствената връзка между вашето превозно средство и пътя – критична контактна зона, не по-голяма от дланта на ръката ви.
автомобилните гуми имат 4 жизненоважни функции:
- Осигуряват сцепление за спиране и ускорение
- Поддържат управлението и завиването на автомобила
- Поддържат теглото на превозното средство
- Действат като амортисьор за вибрации от пътя
Дизайн на протектора:
Протекторът е набразденият външен слой на вашата гума, който е в пряк контакт с пътя. Каучуковата смес е проектирана да зацепват пътя, да се противопоставя на общото износване и да се справя с високи температури, генерирани от триенето.
Достатъчният протектор е жизненоважен, за да ви предпази при всякакви условия. Новите гуми се предлагат с най-малко 7 мм протектор. Законният лимит на протектора е 1,6 мм
При извънредна ситуация рисковете са многократно по-големи, ако дълбочината на протектора е близо до законовата граница. Спирачният път се увеличава значително, тъй като гумата става по-износена. Нивото на протектора става задължително на мокър път, където износените гуми допринасят за 1 от 10 злополуки при мокри условия. За това е добре да смяната на гуми с нови да се случва на няколко години според използването на автомобила.
За да помогнат на водачите да направят правилен избор за по-безопасно и екологично шофиране, всички нови етикети на автомобилните гуми са етикетирани в съответствие с техните резултати в три ключови области. Показателите за ефективност, показани на етикета, ще оценят горивната ефективност на гумата, ефективността на спиране на мокро покритие и характеристиките на външния шум. Тази информация е важна при избора за смяна на гумите с нови.
Ефективност на горивото
Гума, която е по-икономична, ви помага да намалите разходите за шофиране и емисиите на CO2. Гумите са класирани в една от седемте категории горивна ефективност на етикета. Категория А е най-ефективна и означава, че ще използвате най-малко количество гориво за пътуването си. Категория G е с най-голям разход на гориво.
Мокро спиране
Ефективността на мокрото спиране е от решаващо значение за вашата пътна безопасност, тъй като влияе на това колко бързо ще можете да спрете в мокри условия. Ефективността на спиране с мокро движение също е категоризирана в седем класа. Гумата с оценка A осигурява най-краткия спирачен път на мокри пътища, докато гумата с оценка G има най-дългия спирачен път на мокри пътища.
Емисии за шум
Последният елемент на етикета на гумата е количеството шум, издадено от гумата, когато се върти по пътната настилка. Външните шумови емисии на гумата ще бъдат показани от поредица от черни вълни. Три черни вълни показват, че гумата произвежда най-много шум от скалата. Една черна вълна показва, че гумата издава най-ниското ниво на шум от скалата.
Повечето шофьори знаят, че снегът и ледът могат драстично да повлияят на безопасността на пътя. Управлението, ускорението и спирането са по-трудни, тъй като летните гуми имат по-малко сцепление при тези условия. Не само тези екстремни зимни условия могат да намалят вашата безопасност на пътя. Дори студените, влажни пътища могат драстично да повлияят на работата на гумите, което води до повишен риск от злополуки.
За щастие обаче производителите на гуми са предлатат зимни гуми, които са специално проектирани да са надеждни при тези условия, като осигуряват подобрена безопасност през целия зимен период.
Условия на опасност, ако не сменим гумите си за зимният период
Докато снегът и ледът представляват най-очевидната опасност за шофьорите, повечето шофьори променят стила си на каране, за да отговарят на тези условия.
Въпреки това, студените и влажни пътища визуално не се различават от влажните условия през топлите месеци и шофьорите обикновено не коригират стила си на шофиране. Ефективността на лятната гумата обаче е значително намалена от тази комбинация от условия, което прави студените влажни пътища един от най-високите рискове за безопасността на водачите.
Технология на зимите гуми
Температурата на въздуха е решаващ фактор за способността на гумата да се представя добре на пътя. Когато температурата падне под 7 ° C, съставът на протектора в летните гуми започва да се втвърдява, осигурявайки по-малко сцепление.
Сместа на протектора в зимните гуми съдържа повече естествен каучук и усъвършенствани силициеви съединения, за да сведе до минимум ефекта на втвърдяване, осигурявайки допълнително сцепление и по-кратки спирачни разстояния при студени и влажни условия.
Заедно с усъвършенстваните многослойни шарки на протектора, комбинацията е тази, на която нито една лятна гума не може да се справи, което прави смяната на гумите с зимни най-безопасната опция от октомври до март, когато температурите рядко се покачват над 7 ° C. Това важи особено за пътуващите до работното място и бизнес автомобилистите, които са на път в най-студените условия рано сутрин и вечер.